Logo
          2018 m. lapkričio 15 d., ketvirtadienis
Pagrindinis Puslapio žemėlapis Print RSS Neįgaliems LT EN FB
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veiklos sritys
Administracinė informacija
Paslaugos
Nuorodos
Naujienos
Tarptautinis bendradarbiavimas
Korupcijos prevencija
Klausiate - atsakome
Asmens duomenų apsauga


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Įtvirtinta daugiau priemonių su nuteistaisiais dirbti efektyviai ir taip didinti visuomenės saugumą

2011-12-22Seimas pritarė Probacijos įstatymo projektui, kuris leis užtikrinti didesnį visuomenės saugumą, mažinti nusikalstamų veikų skaičių bei efektyviau integruoti į visuomenę nuteistuosius.

„Priimtas įstatymas leis žymiai efektyviau vykdyti nuteistųjų integraciją į visuomenę bei orientuotis į jų elgesio keitimą, o ne į aklą įkalinimą nuo dienos x iki dienos y. Jei pakeisime nuteistojo elgesį taip, kad išėjęs į laisvę ji nebenorės daryti naujų nusikaltimų, mes visi būsime saugesni. Šiandien patvirtinti įstatymo pakeitimai užtikrins, kad daugiau dėmesio būtų skiriama individualiam darbui su nuteistaisiais, taikomos modernios jų priežiūros priemonės, taip pat užkirstas kelias piktnaudžiavimams susitarti dėl lygtinio paleidimo“, - sako Remigijus Šimašius.

Minimi pakeitimai leis sukurti efektyvią pataisos sistemą, o pažangius ir veiksmingus darbo su nuteistaisiais principus vieningai ir užtikrinant tęstinumą taikyti tiek įkalinimo įstaigose, tiek probacijos tarnybose.

Nuteistiesiems, atsižvelgiant į jų socialinę charakteristiką, socialinės integracijos poreikius ir elgesį probacijos metu, bus taikoma adekvati priežiūra ir teikiama reikalinga socialinė pagalba, vykdant specialias pataisos programas, orientuotas į jų elgesio ir mąstymo keitimą, darbinių įgūdžių lavinimą. Nuteistiesiems reabilituotis galės padėti ir įvairios visuomeninės organizacijos bei savanoriai.

Daugiau įpareigojimų, kurie darytų teigiamą poveikį nuteistojo elgesiui galės taikyti ir teismai, skiriantys bausmės atidėjimą: įpareigoti nuteistąjį dalyvauti elgesio pataisos programoje, auklėti ir prižiūrėti savo nepilnamečius vaikus, rūpintis jų sveikata, išlaikyti juos, drausti vartoti psichiką veikiančias medžiagas ir kt.

Greta šių priemonių, teismas taip pat galės nurodyti taikyti elektroninį nuteistojo stebėjimą. Ši priemonė leis visą parą specialios įrangos pagalba sekti kur yra nuteistasis, ar jis nepažeidžia draudimo išeiti iš namų tam tikru laiku, lankytis tam tikrose vietose arba bendrauti su tam tikrais asmenimis ar asmenų grupėmis ir pan.

Į laisvę, anksčiau nei trunka paskirta bausmė, galės išeiti tik visuomenei grėsmės nekeliantys asmenys. Tai, kada ir kurie nuteistieji įgys teisę išeiti lygtinai į laisvę, priklausys nuo to, kokio sunkumo nusikaltimą jie padarė, kaip elgėsi įkalinimo įstaigoje bei kokia jų rizika vėl nusikalsti. Kuo sunkesnis nusikaltimas, tuo ilgiau bausmę teks atlikti įkalinimo įstaigoje. Pavyzdžiui, nuteistas laisvės atėmimu 3 metams asmuo, prašyti paleisti lygtinai galės atlikęs trečdalį bausmės, o nuteistas 20 metų – kalėjime praleidęs ne mažiau nei 16 metų.

Tačiau terminai tik formali pusė. Visą bausmės atlikimo laiką nuteistieji būtų intensyviai stebimi, kaip keičiasi jų elgesys. Ar nuteistasis pasitaisė ir gali grįžti į visuomenę, svarstys įkalinimo įstaigoje sudaryta komisija, kurioje šalia institucijų atstovų svarų žodį tars ir visuomenės atstovai. Prieš priimdama sprendimą, komisija peržiūrės asmens elgesio istoriją, psichologų rekomendacijas, galės pati dalyvauti ir stebėti darbą su nuteistaisiais, teikti rekomendacijas jam tobulinti. Komisijos sprendimą turės patvirtinti teismas. Tokiu būdu bus užtikrinta, kad neliktų jokių galimybių neteisėtai susitarti dėl ankstesnio išėjimo į laisvę, o kartu padedama asmenims greičiau integruotis į visuomenę.

Minimi pakeitimai įsigalios nuo 2012 m. liepos 1 d.

Išsamiau su įstatymų pakeitimais galima susipažinti internete.

Facebook Twitter Google
Atgal
 
Naujienų paieška
Data nuo 
Data iki   
Žodžiai tekste
 
Ministro darbotvarkė
Ministerijos įvykiai
 
Politinės partijos
Veiklos prioritetai
Teisingumo ministerijos
              biudžeto suvestinė
Teisėkūros iniciatyvos
Teisinio reguliavimo
              stebėsena
Teisinė pagalba (VGTP)
Neliečiamojo kapitalo               valdymas
Nukentėjusių nuo
              nusikaltimų asmenų fondas
Veiklos efektyvumo
              rodikliai
 
 
RSS prenumerataRSS
 
Logo
      
Gedimino pr. 30, LT-01104 Vilnius
Kodas: 188604955
Tel. (8 5) 266 29 81
Faks. (8 5) 262 59 40
El. paštas: rastine@tm.lt
© Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija, 2009
Biudžetinė įstaiga
Duomenys apie Lietuvos Respublikos teisingumo ministeriją kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.