Logo
          2019 m. sausio 23 d., trečiadienis
Pagrindinis Puslapio žemėlapis Print RSS Neįgaliems LT EN FB
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veiklos sritys
Administracinė informacija
Paslaugos
Nuorodos
Naujienos
Tarptautinis bendradarbiavimas
Korupcijos prevencija
Klausiate - atsakome
Asmens duomenų apsauga


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Baudžiamosios bylos bus tiriamos sparčiau ir efektyviau

2013-07-03Vakar Seimas priėmė Teisingumo ministerijos inicijuotas Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) pataisas, leisiančias greičiau tirti nusikaltimus ir už juos nubausti kaltus asmenis. Bus taikoma daug naujovių, tarp kurių – nuotolinės apklausos, rašytinių protokolų papildymas garso įrašais ir proceso dalyvių informavimas elektroniniu paštu.

Iki šiol BPK numatė kelis būdus, kuomet baudžiamosios bylos gali būti išnagrinėtos netaikant įprastinių ilgų baudžiamųjų bylų nagrinėjimo procedūrų. Tai – supaprastintas įrodymų tyrimas, pagreitintas procesas, bylos užbaigimas baudžiamuoju įsakymu. Tokie procesai yra galimi tik tuomet, kai asmenys yra kaltinami mažiau sunkiais nusikaltimais ir tik tada, kai šių nusikaltimų aplinkybės yra aiškios. Būtina sąlyga tokiems procesams – paties kaltinamojo noras greičiau išspręsti bylą – jis turi bendradarbiauti su teisėsauga, sutikti su tokiu procesu, prisipažinti dėl padaryto nusikaltimo.

„Supaprastintas bylų nagrinėjimo procesas nereikalauja ilgų tyrimų, taupo teismo ir prokuratūros laiką bei išteklius. Dažniau taikant tokį procesą liktų daugiau laiko tirti kitoms, sudėtingoms byloms, kuomet tiriami pavojingesni nusikaltimai“, – teigia teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Priimtose BPK pataisose panaikintos priežastys, dėl kurių supaprastinti procesai šiuo metu nėra pakankamai paplitę. Nagrinėjant bylą supaprastinta tvarka, teismo paskirtoji bausmė bus mažinama trečdaliu, todėl kaltinamieji nebus suinteresuoti vilkinti teismo proceso.

Siekiant paspartinti ir padaryti efektyvesniu baudžiamąjį procesą bus plačiau taikomos modernios technologijos. Bus galima teisme ar tiriant bylą nuotoliniu būdu apklausti liudytojus, nukentėjusiuosius, ekspertus ar kitus bylos dalyvius tuomet, kai jie negali atvykti. Todėl sumažės priežasčių, dėl kurių atidedami posėdžiai ar užtęsiamas tyrimas, be to, būtų sutaupoma ir laiko, ir pinigų.

Teismai tais atvejais, kuomet byloje yra daug ieškovų ar nukentėjusiųjų, pranešimus dėl ikiteisminio tyrimo pabaigos, kvietimus į teisiamąjį posėdį, pranešimus apie paduotą apeliacinį skundą, bylos nagrinėjimo apeliacinės instancijos teisme laiką skelbs specialiame interneto tinklalapyje ir proceso dalyvių nurodytais elektroninio pašto adresais.

Taip pat numatyta, kad nagrinėjant baudžiamąsias bylas daromi garso įrašai papildys rašytinius protokolus. Analogiška tvarka jau yra įteisinta civiliniame procese. Tai užtikrins posėdžių eigos fiksavimo tikslumą.

Siekiant įtariamiesiems taikomų kardomųjų priemonių efektyvumo ir proporcionalumo, kodekse įtvirtinta galimybė nusikaltimo padarymu įtariamam asmeniui skirti intensyvią priežiūrą. Paskyrus šią priemonę, būtų nustatomi tam tikri elgesio apribojimai, kurių vykdymas būtų stebimas elektroninėmis priemonėmis. Šią priemonę galės paskirti teismas, nustatęs, kad ji bus pakankama siekiant baudžiamojo proceso tikslų. Intensyvios priežiūros taikymo galimybė sudarys prielaidas netaikyti dažnai neproporcionalaus suėmimo, o kartu ir leis taupyti bei spręsti tardymo izoliatorių perpildymo problemą.

Ši pataisa dėl intensyvios priežiūros, kaip kardomosios priemonės skyrimo, įsigalios nuo 2015 m. sausio 1 d.

Išsamiau su priimtomis įstatymo pataisomis galima susipažinti internete.

Facebook Twitter Google
Atgal
 
Naujienų paieška
Data nuo 
Data iki   
Žodžiai tekste
 
Ministro darbotvarkė
Ministerijos įvykiai
 
Politinės partijos
Veiklos prioritetai
Teisingumo ministerijos
              biudžeto suvestinė
Teisėkūros iniciatyvos
Teisinio reguliavimo
              stebėsena
Teisinė pagalba (VGTP)
Neliečiamojo kapitalo               valdymas
Nukentėjusių nuo
              nusikaltimų asmenų fondas
Veiklos efektyvumo
              rodikliai
 
 
RSS prenumerataRSS
 
Logo
     
Gedimino pr. 30, LT-01104 Vilnius
Kodas: 188604955
Tel. (8 5) 266 29 81
Faks. (8 5) 262 59 40
El. paštas: rastine@tm.lt
© Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija, 2009
Biudžetinė įstaiga
Duomenys apie Lietuvos Respublikos teisingumo ministeriją kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.